آیا امنیت بیشتر به منزله امنیت بهتر برای شبکه تلقی می شود(قسمت اول)

شرکت فرازاندیشان سامانه گستر صبا (زیر نظر هلدینگ صبا میهن)با گردهم آوری تعدادی از متخصصین در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز امنیت اطلاعات و با اتکا بر دانش فنی، تخصص و تجارب ایشان، در اجرای پروژه ها و طرح ها پژوهشی، به ایفای نقش و مشارکت اثربخش و کارا می پردازند.دراین مقاله به بررسی این کهآیا امنیت بیشتر به منزله امنیت بهتر برای شبکه تلقی است می پردازیم.

آیا امنیت بیشتر به منزله امنیت بهتر برای شبکه تلقی می شود؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت تامین امنیت بیشتر برای یک شبکه هرگز به معنای امنیت بهتر نخواهد بود. استراتژی امنیتی که اکثر سازمان ها از آن استفاده می کنند به معنای آن است که مجموعه‌ای از تکنولوژی های متفاوت را در بازه زمانی و در تعداد متوالی پیوسته یا ناپیوسته به کار گیرند تا امنیت شبکه های خود را تامین کنند؛ اما این مسئله نه تنها موجب ناکارآمدی استراتژی می‌شود، بلکه سیستم را بسیار پیچیده می کند؛ که این عامل هزینه بر است.

Keith Weiss مدیرعامل شرکت Morgan Stanley درباره این استراتژی گفته است: ” با وجود اینکه امروزه شرکت ها بیشتر از قبل نسبت به مسئله امنیت سازمانی، حساسیت به خرج داده‌اند و استراتژی های کارآمد و تجهیزات پیشرفته را فراهم کرده‌اند، با این حال شاهد آن هستیم که حمله سایبری و خسارات و آسیب‌های ناشی از آن در ۵ سال گذشته به حدود ۲ برابر افزایش پیدا کرده است.”

در تامین امنیت باید سرعت تشخیص حملات سایبری افزایش پیدا کند. این جمله به منزله آن است که دقت و کارایی تجهیزات باید ارتقا یابند. مجموعه این عوامل، نیازمند راهکار و استراتژی هایی است که بتواند تکنولوژی تشخیصی را هوشمندسازی نماید. این دقیقاً به منزله مسیر ورودی به فناوری هوش مصنوعی و یادگیری مفید ماشینی است.

تفاوت یادگیری ماشینی در مقایسه با یادگیری انسان ها

یادگیری ماشینی در مقایسه با یادگیری انسان ها بسیار کارآمد و موثر تر است و در تشخیص بهتر می تواند انواعی از الگوریتم ها و الگوها را پیش بینی کند. کارآمدترین فناوری های تشخیص حملات سایبری برای تامین امنیت شبکه، از مفهوم یادگیری ماشینی برای شناسایی الگوریتم ها و الگوها در داده‌ها و اطلاعات استفاده می‌کنند؛ و به این ترتیب انتظار می رود این فناوری بتواند به انسان کمک کند تا در تشخیص سرعت عمل بیشتری داشته باشد. لازم به ذکر است که به کارگیری فناوری یادگیری ماشینی، تکنولوژی ها،  فراتر از محدوده و مرزهای مشخص شده حرکت می کنند؛ چیزی که نیاز به دانش تخصصی درباره الگوها ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *