آیا فناوری یادگیری ماشینی، انتظارات را برآورده می سازد؟

شرکت فرازاندیشان سامانه گستر صبا (زیر نظر هلدینگ صبا میهن)با گردهم آوری تعدادی از متخصصین در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز امنیت اطلاعات و با اتکا بر دانش فنی، تخصص و تجارب ایشان، در اجرای پروژه ها و طرح ها پژوهشی، به ایفای نقش و مشارکت اثربخش و کارا می پردازند. دراین مقاله به بررسی فناوری یادگیری ماشینی و انتظارات آن می پردازیم.

 

فناوری یادگیری ماشینی

فناوری یادگیری ماشینی تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟ آیا این فناوری می‌تواند نیاز شبکه های پیچیده در سازمان های بزرگ را برآورده سازد تا بتوانند از حمله‌های سایبری جلوگیری کنند؟
آنچه مسلم است اینکه در یک دنیای کامل و پیچیده قطعاً فرایندهای هوشمندسازی و یادگیری ماشینی، ابزارهای کارآمد برای حل مشکلات و چالش های امنیتی در سازمان خواهند بود. اگر فناوری یادگیری ماشینی اجرا شود، یک عملیات امنیتی از ابتدا تا انتها تکمیل می‌شود؛ بنابراین مداخله نیروی انسانی کاهش خواهد یافت. این فناوری می‌تواند تمام جزئیات را نظیر اپلیکیشن ها، سیستم ها و رفتار کاربران با جزئیات دقیق شناسایی کند؛ در صورتی که تقلبی در داده ها به وجود آید و یا نفوذ غیرقانونی به اطلاعات انجام گیرد، تکنولوژی یادگیری ماشینی به سرعت آن را تشخیص می دهند.

آیا هوش مصنوعی به سادگی در دسترس است؟

افرادی که در حوزه تولید هوش مصنوعی و محصولات و ابزارهای امنیت سازمانی فعالیت می کنند، بر این ادعا هستند که هوش مصنوعی به سادگی قابل دسترسی است؛ در صورتی که این ادعا گفته صحیحی نیست! چرا که دستیابی کامل به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تامین همه جانبه امنیت شبکه ها، مستلزم تحقیقات گسترده ای است که به سال ها زمان نیاز دارد.

اگرچه با استفاده از دو فناوری نامبرده شده در فوق، سیستم تجزیه و تحلیل خودکار برای تشخیص نفوذهای امنیتی به داده ها فراهم می شود؛ اما هنوز هم نیروی انسانی لازم است تا بتواند داده ها را دسته بندی کند، به آنها پاسخ دهد، اطلاعات را بازیابی کند و سپس برای حل مشکل تصمیم گیری نماید؛ در این حوزه ممکن است اطلاعات اشتباه به سیستم وارد شوند و در نهایت، نیروی انسانی باید برای هماهنگ سازی فعالیت سازمان خود با سایر سازمان ها، تمام فعالیت های ارتباطی را طی کند.

تامین امنیت

ابزارهای تامین امنیت شبکه به طور کامل به خودکارسازی SOC نیاز دارند؛ همچنین فرایند تجزیه تحلیل با کمک نیروی انسانی انجام می شود. البته دخالت انسان ها در این برنامه به حداقل امکان خود می ‌رسد.
اگر چه فناوری یادگیری ماشینی نمی تواند به عنوان یک ابزار معجزه آسا به کار گرفته شود، اما می تواند برخی از مهمترین چالش های امنیت سازمان ها را برطرف کند. هوش مصنوعی، استفاده از نیروی انسانی را تا حد امکان کاهش می‌دهد و سرعت بررسی تمام اطلاعات را بالاتر می برد. دسترسی به این نوع فناوری، نیازمند پیشرفت های بیشتر و تحقیقات گسترده تر است.

در حال حاضر، فناوری یادگیری ماشینی می تواند برای تشخیص تهدیدها و خطرات امنیت برای داده ها به کار رود. اگر الگوریتم های جدید برای این فناوری تعریف شود، سیستم قادر خواهد بود کوچکترین تغییر در الگوی جدید را شناسایی کند. با توجه به انتقال حجم زیادی از اطلاعات، به نظر می‌رسد یادگیری ماشینی و فناوری هوشمند در این راه ارزشمند باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *