فناوری اطلاعات و ازتباطات

استفاده BPM به عنوان زبان مشترک

شرکت فرازاندیشان سامانه گستر صبا (زیر نظر هلدینگ صبا میهن)با گردهم آوری تعدادی از متخصصین در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز امنیت اطلاعات و با اتکا بر دانش فنی، تخصص و تجارب ایشان، در اجرای پروژه ها و طرح ها پژوهشی، به ایفای نقش و مشارکت اثربخش و کارا می پردازند.دراین مقاله به  بررسی و استفاده BPM به عنوان زبان مشترک می پردازیم.

استفاده از BPM در نقش همزبان

داشتن یک زبان جهانی برای توصیف فرایندها ضروری است. چون بتدریج رویکرد قدیمی «خودت همه کارها را انجام بده»، منسوخ شده و برای تحقق دو فرآیند جهانی سازی و کاهش قیمت ها باید از یک زبان جهانی واحد برای همکاری استفاده کرد.

اکثر شرکت ها عادت دارند که فعالیت های خود را بصورت دستی تعدیل کنند؛ اما ناکارآمدی و خطاهای موجود در این روش سنتی، مشکل ایجاد کرده و در نهایت بهبود فرآیندها دشوار خواهد شد. اما سازمان ها برای بهبود تاثیرگذاری و کارایی وظایف، بر هسته فرآیندهای تجاری خود تمرکز دارند و بطور فزاینده ای از راه حل های مدیریت کسب و کار یا همان BPM به عنوان زبان مشترک استفاده می کنند.

ارزیابی BPM

سازمان ها عملیات یکسان سازی سیستم های خود در بخش صنایع  را حدود ۱۰ الی ۱۵ سال پیش و با طبقه بندی کردن بوسیله یکپارچه سازی و تاسیس فرآیندها از طریق مسیریابی و تبادل داده ها، خودکارسازی فرآیندها و ردیابی وقایع شروع کردند. شرکت های کوچک در این زمان توانستند از طریق برنامه ریزی منابع شرکت (ERP)، مدیریت زنجیره ای منابع (SCM) و مدییت ارتباط با مشتری (CRM) رشد چشمگیری را تجربه کنند. این شرکت ها سیستم مبادله ای خود را از طریق خودکار سازی و با نرم افزارهای ERP ارتقا دادند؛ در حالی که شامل اطلاعاتی از نرم افزار  CRM، درباره مدیریت ارتباط با مشتری بود.

تاریخچه ساخت راه حل های یکپارچه سازی فرآیندهای تجاری (BPI)، معامله پایاپای (B2B)، مدل فرآیند تجاری نامی و الگوهای فرآیندهای عمومی صنعتی در راس این یکپارچه سازی و تاسیس فرآیندهای سیستم (EAI)، به ۵ سال قبل بازمی گردد. در حال حاضر عمده تقاضاهای بازار مربوط به BPM است که شامل هر دو BPI و EAI بعلاوه پایش فعالیت های تجاری، عملیاتی از گردش کار، خدمات شبکه ای، rule engines و portal capability می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *