,

رتبه ایران در میان کشورهای استخراج کننده بیت‌کوین

​اقتصاد نیوز:کشورهای مختلفی در سراسر جهان در حال استخراج بیت کوین هستند و اخیرا گزارشی سهم چین را ۵۰ درصد و ایالات متحده آمریکا و ایران را به ترتیب ۱۴ و ۸ درصد اعلام کرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از دیجیاتو، این گزارش جدید که توسط شرکت «BitOoda» تهیه شده، با گزارش‌های قبلی مبنی بر سهم ۶۵ درصدی چین در هش ریت جهان متفاوت است. BitOoda اعلام کرده که برای گزارش جدید خود، چندین منبع عمومی شامل «گفتگوهای محرمانه» با ماینرها، تولیدکنندگان ریگ و واسطه‌ها را مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش آمده:

«ما موفق به یافتن ۴.۱ گیگاوات نیرو در میان ۱۵۳ محل استخراج رمزارز شامل ۶۷ سایت با ظرفیت تقریبی ۳ گیگاوات شده‌ایم.»

در این گزارش عنوان شده که ۵۰ درصد هش ریت جهان مربوط به چین می‌شود که کمتر از تخمین‌های قبلی است. علاوه بر این گفته شده که سهم ایالات متحده آمریکا به علت رشد مراکز استخراج بیت‌کوین به ۱۴ درصد رسیده. در مقام‌های بعدی روسیه، قزاقستان و ایران با ۸ درصد، کانادا با ۷ درصد و ایسلند با ۲ درصد قرار گرفته‌اند و سهم سایر کشورها  از بیت‌کوین نزدیک به ۳ درصد است.

در این گزارش به هزینه برق ماینرها نیز اشاره شده است. میانگین هزینه برق ماینرهای بیت‌کوین برابر ۰.۰۳ دلار به ازای هر کیلووات است که نسبت به قیمت ۰.۰۶ دلاری در سال ۲۰۱۸ کاهش چشمگیری داشته است. به صورت کلی هزینه میانگین استخراج یک بیت کوین برای هر ماینر برابر ۵۰۰۰ دلار است.

در کشور چین بسیاری از ماینرها برای استفاده از برق ارزان‌قیمت در فصل سیل (مه تا اکتبر) به استان‌هایی مانند «سیچوآن» و «یون‌نان» نقل مکان کرده‌اند. در این فصل به علت افزایش تولید برق از طریق برق آبی، هر کیلووات با قیمت ۰.۰۱ دلار به ماینرهای بیت کوین فروخته می‌شود. همین موضوع کاهش هزینه‌ها برای ماینرها را در پی دارد و آن‌ها برای افزایش ظرفیت تولید خود سرمایه جمع می‌کنند.

به شکرانه توفیق خدمت به جامعه و در مسیر تحقق اهداف و اولویت های صنعت IT کشور که بر مدار توسعه اندیشه و تکنولوژی و فناوری اطلاعات  استوار می باشد، شرکت صبا سامانه افتخار دارد علاقمندی خود را جهت مشارکت و همکاری در ارائه خدمات فناورانه و مالی (سرمایه گذاری) با آن مجموعه محترم اعلام دارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *