تفاوت بین BPM و BI

شرکت فرازاندیشان سامانه گستر صبا (زیر نظر هلدینگ صبا میهن)با گردهم آوری تعدادی از متخصصین در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز امنیت اطلاعات و با اتکا بر دانش فنی، تخصص و تجارب ایشان، در اجرای پروژه ها و طرح ها پژوهشی، به ایفای نقش و مشارکت اثربخش و کارا می پردازند.دراین مقاله به  بررسی  تفاوت بین BPM و BI می پردازیم.

تفاوت هایی مابین BPM و BI

در دنیای آکادمیک دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی، از مدیریت فرآیند تجاری برای اجرای بهبود در رویکرد مدیریت کیفیت استفاده می شد. اما به مرور زمان و در دهه ۸۰ میلادی، دو مولف با نام های هامر (Hammer) و چامپی (Champy) مدیران تجاری را به فرآیند مهندسی مجدد، مدیریت فرآیندها و مدیریت گردش کار معطوف داشتند. در تفاوت بین BPM و BI باید گفت : امروزه BPM بعنوان زمینه سازی برای پیشرفت مستمر شناخته می شود و بسیاری از شرکت ها بر اساس تجربه ای که در این زمینه دارند، BPM را یک سرمایه گذاری قوی در رویارویی سریع با نیازهای تغییرات در نوعی از دنیای پویای امروزی می دانند.

صبا سامانه

معمولا لفظ BPM را با مدل فرآیند تجاری اشتباه می گیرند و تشخیص میان این دو بسیار مهم است. مدل فرآیند تجاری در اصل بعنوان زیرمجموعه ای از مدیریت فرآیند تجاری استنتاج شده تعریف می شود. از این مدل به تنهایی برای نمایش ترسیمی از گردش کار استفاده می شود و می تواند شامل اطلاعات و مستندات واقعی آن در یک فرآیند تجاری باشد. اما مدیریت تجاری فرآیند شامل دامنه گسترده تری از تمامی فرآیندها، گردش کار، مدل تجاری فرآیند، EAI و حتی توانایی تبادل B2B نیز می باشد.

مدیریت اجرایی تجاری در اصل متعلق به دنیای هوشمند تجاری (BI) و ذخیره سازی دیتا است و نباید آن را با BPM اشتباه گرفت.سازمانها برای تفاوت میان خودکارسازی عملیات ها (عمودی) و فرآیندها (افقی) بطور منظم از درخواست های ERP، SCM، CRM استفاده می کنند. عملیات هایی هم چون مدیریت دارائی های موجود، مدیریت چرخه حیات محصول و مدیریت انبار مربوط به عملیات تجاری هستن که در سطح بالایی یکپارچه شده اند. کلیه این درخواست بر یک عملیات ویژه و یا محدوده ای در درون شرکت تمرکز داشته و یا بصورت عمودی مدیریت می شوند.

تلاش شرکت ها برای دستیابی به اهداف

  • دستیابی درست به فرآیندهای خودکار با هدف ارتقا و کارا نمودن تبادلات فرآیندهای شرکت
  • دستیابی به یکپارچه سازی افقی به منظور مهیا سازی در طول فرآیندهای تجاری عملیاتی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *