سیستم مدیریت فرایندهای کسب و کار چیست

سیستم مدیریت فرایند های کسب و کار (BPMS) سیستمی است که باعث تغییر و تحولات بسیاری در توسعه فرایندها می ‌شود. دلیل اهمیت این سیستم‌ به خاطر متمرکز بودن روی فرایندها و عملیات چند منظوره آنهاست.


سیستم مدیریت فرایند کسب و کار، به گفته‌ی فرانکل برنامه‌ های پرکابرد بسیاری را برای تکنولو‌ژی‌ های فرایند پیدا خواهد کرد. این سیستم نرم‌افزاری است که از طریق کد نویسی تبدیل به سیستم‌ های کاربردی می ‌شود.
سیستم این نوع مدیریت ها ، مجموعه‌ای از نرم افزارهای کاربردی می باشد که مدلسازی، اجرا، نظارت فنی ، عملیاتی و ارائه فرایندهای کسب و کار و قوانین آن را براساس یکپارچه ‌سازی سیستم ‌های اطلاعاتی موجود را فراهم می ‌سازد.

سیستم مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPMS) با رویکرد جهانی


تحقیقات و مطالعه معتبر موسسات نشان می‌ دهد که در یک دهه گذشته از سیستم مدیریت کسب و کار در آمریکا و کشورهای توسعه یافته استفاده می ‌شود. امروزه شرکت های نرم‌افزار بسیاری برای کاربردی کردن رویکرد مدیریت کسب و کار ازاین سیستم استفاده می ‌کنند.بطور مثال :شرکت فرازاندیشان سامانه گستر صبا (زیر نظر هلدینگ صبا میهن)با گردهم آوری تعدادی از متخصصین در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز امنیت اطلاعات و با اتکا بر دانش فنی، تخصص و تجارب ایشان، در اجرای پروژه ها و طرح ها پژوهشی، کاربردی، راهبردی، فنی و مالی به ایفای نقش و مشارکت اثربخش و کارا می پردازند.


 نمونه خارجی:

در سال ۲۰۱۵ موسسه فورستر تحقیق و مطالعاتی را در آمریکا بر روی ۱۴۵ سازمان انجام داد. طبق این پژوهش موضوعاتی که این سازمان ها قصد سرمایه‌گذاری در آن داشتند، مدیریت سیستم کسب و کار در اولیوت بالاتری نسبت به بقیه موارد قرار داشت. طبق این پژوهش ۷۸ درصد از سازمان‌ها اعلام کردند که در حال انجام و برنامه‌ریزی جهت زیرساخت ‌های مدیریت فرایندهای کسب و کار برای سازمان خود هستند.
با اینکه سال‌های اخیر استفاده از مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPMS) در جهان بسیار زیاد شده است اما مفهوم آن هنوز به درستی درک نشده است.


اهمیت بسیار زیاد این نوع سیستم ها نشان می ‌دهد که شرکت هایی مانند دلفی و گارتنر آن را عامل تاثیرگذار بعدی و یکی از مهمترین تکنولوژی ‌های کسب و کار نام برده‌اند. کمتر مدیری در این بازار رو به توسعه مدیریت فرایندهای کسب و کار یافت می ‌شود که این فرصت را غنیمت نشمارد.
مطالعه و تحقیقات فورستر نشان می‌داد که این نوع سیستم ها بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ ، از ۷۱ میلیارد دلار به ۳۶ میلیارد دلار خواهد رسید، که هزینه ‌های آن صرف منابع انسانی و یکپارچه ‌سازی فرایند‌های کسب و کار می ‌شود. این به دلیل حائز اهمیت بودن تکنولوژی رخ می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *