SOC چیست

 شرکت فرازاندیشان سامانه گستر صبا (زیر نظر هلدینگ صبا میهن)با گردهم آوری تعدادی از متخصصین در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز امنیت اطلاعات SOC و با اتکا بر دانش فنی، تخصص و تجارب ایشان، در اجرای پروژه ها و طرح ها پژوهشی، کاربردی، راهبردی، فنی و مالی به ایفای نقش و مشارکت اثربخش و کارا می پردازند.

با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و علوم مرتبط با برنامه ریزی و دسته بندی اطلاعات در تمام حوزه های زندگی کاری و اجتماعی، بدون شک، حجم قابل توجهی از اطلاعات از طریق اینترنت منتقل می شوند. دانش مربوط به شبکه‌های رایانه‌ای، فناوری اطلاعات، پایگاه داده ها و علم برنامه نویسی، همگی جزو مواردی هستند که در یک حوزه دسته بندی می شوند.

مشکلات وچالش های امنیت شبکهSOC

مهمترین چالش و مشکلی که برای این حوزه از دانش به وجود می‌آید، مسئله امنیت شبکه ها است. بارها شاهد آن بوده ایم که هکرها توانستند به برنامه‌های رایانه‌ای نفوذ کنند و اطلاعات را به سرقت ببرند. حمله های اینترنتی در محیط سایبری به یک مشکل جدی تبدیل شده است که برای آن راهکارهای اساسی وجود دارد، به همین دلیل است که مسئله امنیت شب که بسیار اهمیت دارد.


به عنوان یکی از بهترین راهکارهای تامین امنیت شبکه، به خصوص به روش هوشمندسازی مرکز عملیات امنیت SOC ، مشغول به فعالیت شده است. این مرکز به صورت ۲۴ ساعت فعالیت می کند. وظیفه SOC ، پردازش و بررسی اطلاعات ورودی و خروجی به یک شبکه است تا بتوانند تهدیدات و خطرات امنیتی آن را به سرعت تشخیص دهند. در مرکز عملیاتی SOC، مجموعه‌ای از سیستم‌های نرم‌افزاری و تجهیزات سخت افزاری به کار گرفته شده تا به خوبی از سرویس های امنیتی، سیستم عامل، نرم افزار و موارد مشابه محافظت شود.


در تمام مراحل امنیت شبکه ها و استفاده از الزامات و تجهیزات، امکان گزارش گیری وجود دارد و همچنین کارشناسان مجرب در این مرکز می توانند داده ها را به‌خوبی تجزیه و تحلیل کنند. مجموعه این فرآیندها منجر به جلوگیری از خطر و تهدید شبکه ها توسط هکرها و برنامه های مخرب خواهد شد.


مرکز عملیات امنیت SOC، یک مرکز جامع برای تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است که از تجهیزات و نرم‌افزارها جمع‌آوری می‌شود. این اطلاعات از نظر امنیت ملی و تصمیم‌گیری برای امنیت سیاسی در فضای مبادله اطلاعات بسیار موثر خواهد بود. تجزیه تحلیل تمام اطلاعات و برنامه های نرم افزاری و همچنین داده های ورودی و خروجی بر اساس یک سیستم قوی انجام می شود تا بتواند همه جانبه این نیاز را پاسخگو باشد.

چه سازمان هایی به عملیات امنیتsocنیازمند هستند


 به طور کلی دو دسته از سازمان ها نیاز به اجرای برنامه عملیات امنیتی SOC برای سیستم های خود را دارند؛

دسته اول،

شرکت هایی هستند که هکرها توانسته اند به برنامه‌ها و نرم‌افزارهای آنها نفوذ کنند.

دسته دوم،

شرکت هایی هستند که هکرها به برنامه های سازمانی داخلی آنها نفوذ کرده‌اند اما هنوز اثرات منفی آن تشخیص داده نشده است.